Administrator

Administrator

Koşullu salıverilmelerine iki yıl veya daha az süre kalan iyi hallihükümlülerindenetimli serbestlik tedbiri uygulanarak, bir yıl erken tahliye edilebilmesine ilişkin düzenleme kapsamında şu ana kadar 35 bin 972 hükümlü tahliye edildi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, 671 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun'a eklenen geçici maddeyle kapalı ve açık ceza infaz kurumlarındaki bazı hükümlülerin erken salıverilme yolunun açılmasıyla 17 Ağustos'tan bu yana tahliye işlemleri sürüyor.

Söz konusu tarihten bu yana 35 bin 972 hükümlü tahliye edildi. Tahliyelerin 7 bin 450'si kapalı, 28 bin 522'si ise açık cezaevlerinden gerçekleşti.Öte yandan, kapalı cezaevlerinden açık cezaevlerine 16 bin 223 hükümlü sevk edildi.

Yeni düzenleme kapsamındaki şartları taşıyan diğer hükümlülerle ilgili tahliye çalışmalarının devam ettiği belirtildi.

Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun'a eklenen diğer madde ile süreli hapis cezalarına mahkum edilenlerin cezalarının "yarısını" infaz kurumunda çektikleri takdirde koşullu salıverilmeden yararlanabileceği de KHK ile düzenlenmişti.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın konuya ilişkin açıklamalarının ardından 1 Temmuz'a kadar işlenen suçları kapsayan düzenleme sonrası, Türkiye genelindeki cumhuriyet başsavcılıklarında tahliye işlemleri başlatılmıştı.

İlk etapta 38 bin mahkumun yeni düzenlemeden yararlanarak tahliye edileceği açıklanmıştı.

KAPSAM DIŞINDAKİ SUÇLAR

Yeni düzenlemeyle Türk Ceza Kanunu'nun kasten öldürme, alt soya, üst soya, eşe veya kardeşe ya da beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı işlenen kasten yaralama veya neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama suçları, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı suçlar, uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti, devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene karşı suçlar, milli savunmaya karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar, casusluk ve Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçları işleyenler kapsam dışı tutuluyor.

iPhone 7 için geri sayım başladı Apple, iPhone 7’yi San Francisco’daki etkinlikle bu akşam tanıtmaya hazırlanıyor.

Rakibi Samsung’un üst modellerinde bulunan su geçirmezlik özelliğini, iPhone'nun da sunmaya başlaması durumunda şirket, kullanıcılarının bu beklentilerini karşılamış olacak.

Yeni modelde, 3,5 milimetrelik kulaklık çıkışının iptal edilerek kablosuz teknolojiye geçilip geçilmeyeceği, profesyonel fotoğrafçıların kullandığı lensler (3 boyutlu ve SLR lensler) ve su geçirmezlik özelliği bulunup bulunmayacağı, en çok merak edilenler arasında yer alıyor.

iPhone 7'nin lansmanı, hem Apple hem de rakibi Samsung’un sıkıntılı bir dönemine denk geldi. Şirket, iPhone 6 ve iPhone 6S modellerini tanıttığı geçen yılki etkinlikten sonra, telefonlarda şifreleme sistemini açmasını isteyen FBI ile mahkemelik oldu, en büyük pazarlarından Çin’de satışları düştü. Son olarak da AB Komisyonu, vergi kaçırdığı iddiasıyla şirketin 13 milyar avro ödemesine karar verdi.

Samsung ise "amiral gemisi" telefonu Galaxy Note 7'nin 2,5 milyonunu bataryalarında oluşan ısınma ve yanma dolayısıyla geri çağırdı.

Uzmanlar, iPhone 7'nin büyük yeniliklerle gelmesini beklemezken, standartları belirleyen bir model olacağını ifade ediyor.

Amasya'da kazadan mucizevi kurtuluş

Amasya'nın Gümüşhacıköy ilçesinde, düğüne giden ailenin bulunduğu hafif ticari aracın devrilmesi sonucu 6 kişi yaralandı.

HASTANEYE KALDIRILDILAR

Kazada, sürücü ile araçtaki Semih (23), Nedime, Nehir (7), Muhammet Yasin (4) ve 5 aylık Muhammet Yusuf Karakaş yaralandı. Yaralılar ambulanslarla Gümüşhacıköy Devlet Hastanesine kaldırıldı.

Durumu ağır olan Semih Karakaş, ilk müdahalenin ardından Merzifon Kara Mustafa Paşa Devlet Hastanesine sevk edildi.

Yolun gidiş ve geliş şeritlerindeki iki köprü arasında kalan araç, 2 kurtarma aracıyla bir saatlik çalışmayla çıkarıldı. Kaza nedeniyle D100 karayolunda ulaşım, Samsun yönünde bir süre kontrollü sağlandı.

İSLÂM

İSLÂM  İslâm Ne Demektir 
İslâm: Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.) in Allah tarafından getirip tebliğ ettiği şeyleri kabul etmek, Allah'a ve peygambere itaat ederek bunları kabul ettiğini göstermektir.
İslâm'ın Temel Esasları 
İslâmın esasları beştir: 
1) Kelime-i Şehadet Getirmek: 
Kelime-i Şehadet, "Eşhedü enlâ ilâhe illellâh ve eşhedü enne Muhammeden abdühû ve rasûlüh." cümlesini söylemektir. 
2) Namaz Kılmak: 
Günde beş vakit namaz kılmaktır.  3) Oruç Tutmak: 
Her yıl Ramazan ayının tamamında oruç tutmaktır.  4) Zekât Vermek: 
Dinimizce zengin olanların mal ve paralarının belirli bir miktarını her yıl fakirlere vermesidir.  5) Hacca Gitmek: 
Dinimizce gücü yetenlerin ömründe bir defa hacca gitmesidir.

NAMAZ Namazın Önemi  İslâmın beş şartından ikincisi namaz kılmaktır.
Namaz Kimlere Farzdır 
Bir insana namazın farz olması için üç şartın bulunması gerekir: 
1) Müslüman olmak. 
2) Erginlik çağına gelmiş olmak. 
3) Akıllı olmak. 
Namaz Vakitleri 
Günde beş vakit namaz vardır. Bunlar: Sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı namazlarıdır. "Şüphesiz namaz; mü'minler üzerine belirli vakitlerde farz kılınmıştır." 
Sabah Namazının Vakti: Sabaha karşı tan yerinin ağarmaya başlamasından, güneşin doğmasına kadar olan zamandır. 
Öğle Namazının vakti : Güneş tam tepemize gelip, gölge, doğu tarafına uzanmaya başladığı vakitten itibaren -güneş tepe noktasında iken var olan gölge müstesna- herşeyin gölgesinin bir veya iki misli oluncaya kadar devam eden zamandır. 
İkindi Namazının Vakti: Öğle namazı vaktinin bitiminden güneş batıncaya kadar olan zamandır. 
Akşam Namazının Vakti: Güneş battıktan sonra başlayıp güneşin battığı yerde meydana gelen kızıllık kayboluncaya kadar olan zamandır. 
Yatsı Namazının Vakti: Akşam namazının vakti çıktıktan sonra başlayıp sabah namazının vakti girinceye kadar devam eden zamandır. 
Vitir Namazının Vakti: Vitir namazının vakti de yatsı namazının vaktidir. Ancak vitir namazı, yatsı kılındıktan sonra kılınır. 
Cuma Namazının Vakti: Öğle namazının vaktidir. 
Teravih Namazının Vakti: Yatsı namazının vaktidir. 
Bayram Namazının Vakti: Bayram günleri sabahleyin güneşin doğuşundan yaklaşık 50 dakika geçtikten sonra başlayıp güneşin tepe noktasına gelmesine kadar devam eden zamandır Namaz Kılınmayan Vakitler 
Günün bazı vakitlerinde hiçbir namaz kılınmaz. 
1) Güneş doğarken. 
2) Güneş tam tepe noktasına gelip batı tarafına geçmeden. 
3) Güneş batarken. 

İslâm Dini'nin Özellikleri
1) Hz. Muhammed tarafından tebliğ edilen İslâm, son dindir. Ondan başka din gelmeyecek, hükümleri kıyamete kadar devam edecektir.
2) İslâm evrensel bir dindir. Önceki peygamberlerin tebliğ ettikleri dinler, belirli milletlere geldiği halde İslâm dini, bütün dünya milletlerine gönderilmiştir.
3) İslâm dini'nin hükümleri insanların ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde mükemmeldir. Bu sebeple başka bir dine ihtiyaç kalmamıştır.
4) İslâm dini, kendinden önce Allah tarafından gönderilen peygamberleri ve ilâhi kitapları tasdik eder. Ancak o kitapların hükümlerini yürürlükten kaldırmıştır. Çünkü onlar, belirli milletlere sınırlı zamanlar için gönderilmişti. İslâm Dini ise bütün milletlere gönderilen ve kıyamete kadar değişmeden devam edecek olan Din'dir.  İMAN İman Ne Demektir
İman'ın sözlük anlamı, herhangi bir şeye inanmak demektir.
Dini terim olarak iman: «Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s)'in Allah tarafından getirdiği şeylerin doğru olduğuna kalb ile inanmak ve bu inacı dil ile söylemektir.»
Allah'ın varlığına ve birliğine, Hz. Muhammed (s.a.s.)'in Allah'ın peygamberi olduğuna kalbi ile inanan ve bu inancını dili ile söyleyen kimseye «Mü'min» denir.  Kelime–i Tevhid  Okunuşu: "Lâ ilâhe İllellâh, Muhammedün Rasûlüllah."
Anlamı: "Allah'tan başka tanrı yoktur. Hazreti Muhammed (s.a.s.) Allah'ın Peygamberidir."  Kelime-i Şehadet 
Okunuşu: "Eşhedu en lâ ilâhe illellâh ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve Rasûlüh."
Anlamı: "Ben şahitlik ederim ki, Allah'tan başka Tanrı yoktur. Yine şahitlik ederim ki Hazreti Muhammed (s.a.s.)


İMAN ESASLARI  İman'ın Esasları Nelerdir
Ayrıntılı olarak inanılması gereken iman esasları altıdır. Bunlara iman'ın şartları da denir.  İman'ın Şartları
1– Allah'a,
2– Allah'ın Meleklerine,
3– Allah'ın Kitaplarına,
4– Allah'ın Peygamberlerine,
5– Ahiret Gününe,
6– Kadere; İster iyi, ister kötü olsun, evrendeki her şeyin ve her olayın Allah'ın bilmesi, dilemesi ve yaratmasıyla meydana geldiğine,
İnanmaktır.  ALLAH'A İMAN
Allah'a Niçin ve Nasıl İnanırız
İmanın altı şartından birincisi Allah'a inanmaktır. Akıl sahibi olan ve erginlik çağına gelen her insanın ilk ve en önemli görevi, Allah'ın varlığına ve birliğine inanmaktır. Allah vardır ve birdir. 
Varlığının başlangıcı ve sonu yoktur. O, her zaman vardı, sonsuza kadar da var olacaktır. MELEKLERE İMAN  Melekler Nasıl Birer Varlıktır
İmanın şartlarından ikincisi meleklere inanmaktır. Melekler, nurdan yaratılmış varlıklardır. Onlar yemezler, içmezler, erkeklik ve dişilikleri yoktur.
Melekler, Allah'ın sevgili kullarıdır. Allah'ın emirlerini kusursuz yerine getirirler, hiç günah işlemezler. KİTAPLARA İMAN Allah Tarafından Gönderilen Kitaplar
İmanın altı şartından üçüncüsü, Allah'ın kitaplarına inanmaktır. Peygamberlere Gönderilen Sahifeler:
1) 10 sahife, Âdem Aleyhisselâm'a,
2) 50 sahife, Şit Aleyhisselâm'a,
3) 30 sahife, İdris Aleyhisselâm'a,
4) 10 sahife, İbrahim Aleyhisselâm'a,
gönderilmiştir. Bunların toplamı 100 sahifedir.  Peygamberlere Gönderilen Dört Büyük Kitap:
1) Tevrat, Musa Aleyhisselâm'a,
2) Zebur, Dâvut Aleyhisselâm'a,
3) İncil, İsâ Aleyhisselâm'a,
4) Kur'an-ı Kerim, bizim peygamberimiz Hz. Muhammed Aleyhisselâm'a, gönderilmiştir. 
PEYGAMBERLERE İMAN Peygamber Kime Denir
İmanın altı şartından dördüncüsü, peygamberlere inanmaktır. Peygamber, Allah ile insanlar arasında elçi olarak görevlendirilen kişidir.  Peygamberlerin Özellikleri
Peygamberler, hertürlü ahlâk güzelliğine sahip örnek insanlardır. Onlarda bulunması gereken bazı özellikler şunlardır:
1– Sıdk: Doğruluk demektir. Peygamberler son derece doğru insanlardır. Asla yalan söylemezler. Oldu dedikleri
olmuştur, olacak dedikleri zamanı gelince mutlaka olacaktır.
2– Emânet: Güvenilir olmak demektir. Peygamberler her hususta güvenilir kimselerdir, emanete asla hıyanet etmezler.
3– Fetânet: Akıllı ve uyanık olmak demektir. Peygamberler akıllı, uyanık ve yüksek zekâ sahibidirler.
4– İsmet: Günah işlememek demektir. Peygamberler gizli ve açık hiçbir şekilde günah işlemezler.
5– Tebliğ: Bildirmek demektir. Peygamberler Allah'tan aldıkları dinî hükümleri olduğu gibi hiçbir değişiklik olmadan insanlara bildirmişlerdir. Kur'an-ı Kerim'de adları geçen peygamberler şunlardır:
1– Âdem, 2- İdris, 3-Nuh, 4-Hûd, 5-Sâlih, 6-Lût, 7- İbrahim, 8- İsmail, 9- İshak, 10- Yâkub, 11- Yûsuf, 12- Şuayb, 13- Hârun, 14-Mûsa, 15- Dâvud, 16- Süleyman, 17- Eyyûb, 18- Zülkifl, 19- Yûnus, 20- İlyas, 21- Elyesa, 22-Zekeriyya, 23- Yahya, 24- İsa, 25- Muhammed (s.a.s.)  AHİRET GÜNÜNE İMAN Ahiret Günü Ne Demektir
İmanın şartlarından beşincisi "Âhiret Gününe İnanmaktır."  Bu gerçek Kur'an-ı Kerim'de şöyle bildiriliyor:
"Her canlı ölümü tadacaktır." (12/a)
"Nerede olursanız olun, sağlam kaleler içinde bulunsanız bile, ölüm size yetişecektir." (13)
Ölüm, yok olmak demek değildir. Geçici olan dünya hayatından sonsuz olan ahiret hayatına geçiştir. Allah'a karşı görevini yapanlar için ölüm, daha yüksek hayata kavuşmak için açılan bir kapıdır.  KADERE İMAN Kader ve Kaza Ne Demektir
İmanın şartlarından altıncısı, kader ve kazaya, ister iyi, ister kötü, her şeyin Allah'ın bilmesi, dilemesi ve yaratmasıyla olduğuna inanmaktır. Kâinatta, olacak şeylerin zamanını, yerini, özelliklerini ve nasıl olacaklarını, henüz onlar olmadan Allah'ın ezelde bilmesi ve takdir etmesine kader denir.
Allah'ın ezelde takdir ettiği şeyleri zamanı gelince bu takdire uygun olarak yaratmasına kaza denir. "Hayır ve şer Allah'tandır. Yâni iyilik ve kötülük Allah'ın yaratması iledir."  Kader ve Kazaya iman etmek, her şeyin Allah tarafından belirlenmesine ve zamanı gelince belirlendiği gibi yine Allah tarafından yaratılmasına inanmak demektir.

Videolar

 

 

 

Alucra Girişi Yol Yapımı

 

Alucra girişinde yol yapım çalışmaları devam adiyor.

 

Suyurdu Köyünde dere ıslah çalışması

İlçemizin doğal güzellikleriyle vede köyün içinden geçen güzel deresiyle nam salmış Suyurdu Köyünde ıslah tartışmasında köylü Beton perde duvara karşı olduklarını iletti.

 Suyurdu Köyü eşrafından iş adamı Ali Kemal Armağan konuyla alakalı şunları ifade etti:

Öte yandan Suyurdu köylüleri bu taleplerine sosyal medya'da #dirensuyurdu isimli kanalda seslerini duyurmaya çalışmaktalar.

 

Köyümüzün doğal güzellikleri arasında ilk akla gelen hiç şüphesiz köy içinden geçen İlimsu deresi. Köyümüzün olası afet ve su taşkınlarına karşı korumak adına yapılması planlanan ıslah çalışmasında Beton Perde duvar yapılmasına karşısıyız. Konuyla alakalı değerli Kaymakamımıza köylülerimiz olarak topladığımız imzaları takdim ettik. Kendisiyle yakın zamanda görüştüğümüzde imzalarımızı DSİ Bölge müdürlüğüne ilettiklerini ve talebimizi dikkate alacaklarını beyan etti. İlçemizin balık ve balık tutma denince ilk akla gelen köyü hiç şüphesiz Suyurdu köyüdür. Moran deresinden itibaren başlayan balık yuvaları beton duvar yapıldığı takdirde tamamen yok olacak, köyümüzle nam salmış doğal güzellikte ortadan kalkacaktır. Bu nedenle ıslah çalışmasında perde beton yerine doğal yaşamı ve su canlılarını minimun düzeyde etkilemek adına taş dolgulalar yapılan dere ıslahını daha uygun olacağını düşünmekteyiz. Değerli yetkililerden talebimize cevap verilmesini, doğal yaşam alanlarını yok etmemelerini istiyoruz.

Suyurdu (ilimsu)

 • Kelkit çayı'nın her iki kolunun ana kaynağı Alucra ilçesin den kaynaklanmakta
 • Kelkitçayının Alucra merkezinden geçen ayağına 'Bağırsak Deresi ' adı verilir."
 • Alucra yöresinin diğer önemli akarsuları, Moran Deresi ve ince Dere'dir.
 • İnce Dere Karaağaç Mahallesi'nin aşağı kesiminde Bağırsak Deresi ile birleşirken
 • Moran Deresi ile Bağırsak Deresi'nin birleşmesi ise
 • Suyurdu Köyünde gerçekleşmektedir köyü konumu
 • Bulunduğu il: Giresun Bulunduğu ilçe: Alucra
 • Enlemi: 40.3666667 Boylam: 38.7
 • Telefon kodu: 454 Posta kodu: 28700

Alucra Yöresel Yemekleri

Aş Çorbası

Aş Makarnası

Boyruceli

Bulgur Pilavı

Cevizli Burma

Cevizli Kombe

Çiçek Dolması

Döğmeç

Dökme

Dolanger

Dut Pekmezi

Ekmek Kızartması

Ekşi Çorba

Fincan Böreği

Fıtı Çorbası

Haşıl

Herle Çorbası

İsiron

Kabaklı Çorba

Kalburabastı

Katıklı Çorba

Katmer

Kaygana

Kelem Çorbası

Kelem Diplesi

Kelem Sarması

Keşkek

Kuşburnu Pekmezi

Lokma

 

 

 

Madımak Çorbası

Mantı

Omaç Çorbası

Pancar Yoğurtlaması

Patates Köftesi

Patatesli Bulgur Çorbası

Patates Mıhlaması

Pestil Mıhlaması

Şeher Böreği

Sıkma Tatlısı

Somun

Sütlü Çorba

Tavşan İçi

Taze Fasülye Mıhlaması

Un Helvası

Yeşil Domates Kavurması

Yoğurtlu Bulgur Köftesi

 

 

 •  Başlangıç 
 •  Önceki 
 •  1  2 
 •  Sonraki 
 •  Son 
Sayfa 1 / 2
Go to top